Na Wasze zdjęcia czekamy do godz. 18.00 11 XI.
Aktualności
Dzień w barwach narodowych
Dzień łamańców językowych
W drugą niedzielę listopada przypada Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych. Łamaniec językowy to nic innego jak trudna do wymówienia fraza. W języku polskim ich nie brakuje, wystarczy przytoczyć klasyczne „stół z powyłamywanymi nogami”. Samorząd Uczniowski przez kilka dni poprzedzających to nietypowe święto, publikował trudne wierszyki i zachęcał, aby na głos spróbować je przeczytać. Mamy nadzieję, że nie połamaliście języka. Poniżej prezentujemy kilka z nich :)
183. rocznica urodzin Patrona Szkoły
Dziś 183. rocznica urodzin naszego Patrona Hrabiego Stanisława Tarnowskiego.
Przypomnijmy sobie najważniejsze fakty z życia Patrona Szkoły.
Stanisław Tarnowski urodził się 7 listopada 1837 r. w Dzikowie. Jego rodzice byli Jan Bogdan, dziedzic Dzikowa i Gabriela z Małachowskich. Naukę pobierał w domu rodzinnym i w Gimnazjum Św. Anny w Krakowie.
Po ukończeniu szkoły w 1854 r. wyjechał do Włoch, a po powrocie rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, które następnie kontynuował w Wiedniu. Podróżował po Europie, zwiedził Francję, Hiszpanię, Egipt. Pielgrzymował do Ziemi Świętej i Jerozolimy. W 1862 r. wrócił do Dzikowa na pogrzeb matki.
W 1863 r. podjął działalność patriotyczną, za którą został aresztowany. W więzieniach Krakowa, Lwowa i Ołomuńca spędził 2 lata. Po wyjściu z więzienia rozpoczął działalność polityczną, publicystyczną i naukową. Był posłem na sejm i członkiem Izby Panów w Wiedniu. Od 1872 r. był profesorem literatury polskiej na UJ oraz dwukrotnie rektorem tej uczelni, a także prezesem PAN. Należał do grupy konserwatystów krakowskich nazwanej „stańczykami”. Jest autorem „Historii literatury polskiej”. Mieszkał w Krakowie w pałacu „Na szlaku”, a także w majątku w Rudniku n. Sanem.
Zmarł 31 XII 1917 r. w Krakowie, jego prochy spoczywają w krypcie rodowej w kościele O.O. Dominikanów
w Tarnobrzegu. Był żonaty z Różą Branickich, miał troje dzieci: Jadwigę, Elżbietę i Hieronima.
Nauczanie zdalne w klasach I-VIII od 9 listopada do 29 listopada
Szkoła do hymnu
Dołączamy do akcji MEN i śpiewamy zdalnie 10 listopada hymn narodowy.
Komunikat !!!
Szanowni Państwo,
W związku z decyzją Ministra Edukacji i Nauki przekazuję informację o sposobie i trybie realizacji zadań Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania.
Od soboty 24 października 2020 r. obowiązują nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek.
Zespół Wychowania Przedszkolnego oraz klasy I-III szkół funkcjonują bez zmian.
Świetlica szkolna pracuje w godz. 6.30 – 16.00.
Stołówka szkolna również pracuje bez zmian (dla ZWP oraz klas I - III).
Organizacja dowozów bez zmian.
Uczniowie klas IV - VIII przechodzą na pracę w systemie zdalnym. Kształcenie na odległość będzie realizowana poprzez e-dziennik oraz platformę Microsoft Teams zgodnie z aktualnym planem zajęć. Wszystkie zajęcia stacjonarne oraz zdalne będą się odbywać zgodnie
z obowiązującym od 1 września planem lekcji, a frekwencja uczniów na tych zajęciach oraz ich postępy w nauce będą monitorowane przez nauczycieli. Nauka prowadzona na odległość będzie realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnianych przez nauczyciela. Nauczyciele będą prowadzić również lekcje za pomocą platformy Microsoft Teams, wykorzystując jej zasoby a także poprzez połączenia głosowe lub głosowo-wizyjne. Materiały dydaktyczne będą przekazywane poprzez e-dziennik oraz platformę Microsoft Teams. Uczniowie z poszczególnych klas i nauczyciele pracuje zgodnie ze swoim planem dnia. W e-dzienniku w zakładce „Zadania domowe” będzie prezentowany zakres zadań do wykonania. W czasie kształcenia na odległość ograniczone zostają treści kształcenia na rzecz rozwijania umiejętności uczniów. Zadania z poszczególnych przedmiotów będą tak dobrane, żeby czas ich wykonania nie przekraczał 30 minut i składał się maksymalnie z 2-3 zadań. Dla chętnych uczniów nauczyciel przygotuje zadania dodatkowe.
Na ocenę pracy ucznia w okresie nauki zdalnej składa się:
1) poprawność wykonanej pracy (zrozumienie tematu, znajomość opisywanych zagadnień, konstrukcja pracy, język);
2) systematyczność w kontakcie z nauczycielami (w tym dotycząca przesyłania prac);
3) aktywność podczas zajęć.
Przy ustalaniu oceny zachowania w okresie nauki zdalnej uwzględnia się: systematyczność i sumienność wywiązywania się z obowiązku szkolnego, uczciwość w wykonywaniu zadań obowiązkowych i dodatkowych, kultura w sposobie komunikowania się online oraz aktywność na zajęciach.
Jeśli uczeń ma problem z dostępem do komputera czy internetu, to fakt ten zgłasza do wychowawcy klasy celem wypożyczenia komputera ze szkoły lub ustalenia innej formy dostarczenia niezbędnych materiałów.
Wszyscy nauczyciele są dostępni on-line dla uczniów i ich rodziców w czasie planowych zajęć. Rodzicom przekazałam też informację o możliwości kontaktowania się z Państwem telefonicznie. Proszę o bieżące sprawdzanie e-dziennika i strony internetowej szkoły.
Wychowawca klasy czuwa nad prawidłową dostępnością uczniów do zamieszczanych przez nauczycieli materiałów, kontroluje ilość zadawanych prac, formę ich wykonania i obciążenie uczniów danego dnia. Utrzymuje stały kontakt z uczniami i rodzicami ze swojej klasy.
O każdym zgłaszanym przez rodziców i uczniów problemie zawiadamia dyrekcję szkoły. Nauczyciel ma obowiązek również przypominać dzień wcześniej o planowanej przez nauczyciela jego klasy wideolekcji. Na ocenę osiągnięć ucznia nie mogą mieć wpływu czynniki związane z ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i internetu. Jeśli wystąpi ograniczony dostęp nauczyciel umożliwia wykonanie tych zadań w alternatywny sposób (sms, mms, wersja papierowa).Jeżeli uczeń nie przesłał zadanej pracy w terminie, przed ocenieniem ucznia, nauczyciel jest zobowiązany do kontaktu z wychowawcą w celu ustalenia przyczyny niewywiązania się ucznia z obowiązku. Ocenę niedostateczną za niewykonanie zadania nauczyciel może wystawić tylko wtedy, kiedy uczeń nie wysłał pracy z powodów nieusprawiedliwionych.
Nauczyciele uczący w klasach IV-VIII pracują według uznania zdalnie z domu lub zdalnie ze szkoły.
Pozdrawiam serdecznie życząc dużo zdrowia oraz cierpliwości!
Magdalena Gerba
Netykieta
Od jutra rozpoczynamy zdalne nauczanie. Warto przypomnieć zasady netykiety czyli kulturalnego zachowania w Internecie.
Zasady te zebrała pani Agata Koper - koordynatorka Szkoły Promującej Zdrowie.
My ze swojej strony również przypominamy zasady pracy zdalnej:
Pamiętajcie też o zasadach pracy z aplikacją Teams:
-spotkanie rozpoczyna i kończy nauczyciel,
- sprawdzamy kalendarz spotkań,
- wyciszamy mikrofony, kto chce zabrać głos - włącza mikrofon,
- w celu uniknięcia przeciązenia połączenia wyłaczamy kamerki, chyba, że poprosi o ich włączenie nauczyciel,
-mamy przed sobą przygotowane zeszyt, podręcznik, ćwiczenia.
10
Szkolny konkurs fotograficzny "Złota polska jesień"
UWAGA KONKURS !!!
TEMAT : "Złota polska jesień"
TERMIN: 8 LISTOPADA 2020
ORGANIZATORKI: p.Anita Kozdęba, p. Agnieszka Wilk
KLASY: IV-VIII
JAKOŚĆ I FORMAT: WYSOKA ROZDZIELCZOŚĆ, OSTROŚĆ, FORMAT JPG.
KRYTERIA OCENY: estetyka, oryginalność, ostrość, uchwycenie barw jesieni
NAGRODY: wszyscy uczestnicy otrzymają punkty dodatnie , drobne upominki, a wyróżnieni nagrody rzeczowe i dyplomy!!!
Zachęcamy do udziału
Światowy Dzień Mycia Rąk w przedszkolu
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Mycia Rąk w przedszkolu.
40
Światowy Dzień Mycia Rąk
Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia Mycia Rąk brzmi: „Moc jest w Twoich rękach”. 15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk - inicjatywa ta wyszła od Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku. Akcja ma zachęcać wszystkich ludzi do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki zdrowotnej. W 2020 roku mycie rąk nabrało dodatkowego znaczenia – częste korzystanie z wody i mydła oraz regularna dezynfekcja dłoni zmniejsza ryzyko transmisji i zachorowania na COVID-19. Dbajmy o siebie!
Organizatorką akcji była p. Agata Koper - koordynatorka Szkoły Promującej Zdrowie.
Więcej zdjęć w galerii.
Dzień Papieski
„Nie zastąpi Ciebie nikt….” W rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża i w czasie, kiedy obchodzimy „ROK JANA PAWŁA II” uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o Tym najwybitniejszym współczesnym Polaku. Na lekcjach plastyki wykonali przepiękne portrety Jana Pawła II . Sami zobaczcie.
Z okazji 42. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża uczniowie klasy pierwszej pod kierunkiem swoich pań nauczycielek przeżywali „Dzień Papieski”. Dzieci zgromadziły i przygotowały w klasie wystawę ulubionych książek. Układały, recytował, a nawet nagrały krótkie rymowanki o najważniejszych wydarzeniach z życia Jana Pawła II. Słuchały i śpiewały ulubione pieśni papieża. Na zakończenie „Dnia Papieskiego” wszyscy degustowali wadowickie kremówki. Odświętne stroje, piękne kotyliony, portrety i wystawa prac plastycznych jeszcze bardziej podkreśliły uroczysty charakter tego dnia. Mamy nadzieję, że dzięki podobnym lekcjom pamięć o Świętym Janie Pawle II pozostanie i przetrwa w sercach Polaków, a przede wszystkim najmłodszych mieszkańców parafii Tarnowska Wola.
Dzień Edukacji Narodowej 2020
Z okazji Święta Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował dla Nauczycieli i Pracowników Szkoły niespodzianki. Był filmik, muzyczne życzenia, a w dniu dzisiejszym własnoręcznie, pieczołowicie przygotowane przez Uczniów osobiste dedykacje. Dziękujemy Wam za pamięć, to wiele dla nas znaczy
Swoje pomysłowe życzenia przygotowała również kl. VI
41
Muzyczne życzenia od SU
Sposób na niepogodę
W czasie deszczu dzieci się nudzą?...Nie u nas w przedszkolu :)
Film z okazji Święta Edukacji Narodowej
14 października będziemy obchodzili Święto Edukacji Narodowej, to święto nie tylko nauczycieli, ale i też pracowników szkoły.
W tym roku, z oczywistych względów, nie organizujemy akademii.
Samorząd Uczniowski przygotował jednak niespodziankę, którą już dziś publikujemy.
To przeważnie Wy stoicie po drugiej stronie aparatu i robicie nam zdjęcia,
a tym razem SU wyszukał kilka perełek, (było ich więcej) , aby pokazać kim jest nauczyciel... bo nie tylko uczy, ale ...
KONKURS SUDOKU
Przegląd piosenki patriotycznej
W poszukiwaniu jesieni
Przedszkolaki w tym tygodniu korzystały z pięknej pogody i wybrały się szukać oznak jesieni w okolicy. Pierwszym jej symptomem są liście zmieniające swój kolor, ale też owoce jesieni: jarzębina, kasztany czy żołędzie. Po spacerze przyszedł czas na zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonywały m.in. różne modele z kasztanów, były grzybki i ludziki. Powstarły też piękne jesienne prace plastyczne .
Więcej zdjęć w galerii.
Bezpieczni Pierwszoklasiści
6 października odbyło się spotkanie uczniów klasy pierwszej z panami policjantami, którzy przypomnieli im o zasadach bezpiecznej drogi do szkoły. Pierwszoklasiści otrzymali również odblaski, które pomogą im być widocznymi na drodze.
Więcej zdjęć w galerii.
Zajęcia na basenie
Przypominamy, że jutro rozpoczynają się zajęcia na basenie. Pamiętajcie o stroju kąpielowym, klapkach, ręczniku :)
Archiwum Aktualności